• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Damy dworu, a sekretarz, czyli „protonotariusz”!

W piśmiennictwie!

Początki zawodu – pisarza, miłośnika książek,  ukazuje  wstęp do historii – „protonotariusza”, późniejszego – sekretarza.  To On  wszystko notuje, uczestniczy przy ważnych rozmowach, trwa wiernie w łaskach króla, podpowiada ciekawe rozwiązania, ale przede wszystkim – zachowuje tajemnicę. To 1 słowo przesądza  także o wygranych bitwach, doskonałych decyzjach władców oraz roli całego trybu piśmienniczego, który dociera z 1 państwa do 2. Słowa krążą więc od dostojników państwowych do całej ludności.

Zaufanie i wiara!

Wojsko, poddani, osoby duchowne, właściciele ziemscy,  wszyscy zapisują informacje na kartkach papieru. Idą w kierunku licznych przeobrażeń oraz małych zwycięstw. Dlatego wykształca się zawód – sekretarza. Ważna osobowość  tzw.  powiernik myśli, utalentowany  „mistrz dobrego  słowa”  - nadaje skutecznej mocy każdemu przedsięwzięciu. Bronią do walki pozostają więc liczne  decyzje, a dyplomacja i umiar w wyrażaniu dystansu,  wnikają w domenę całego piśmienniczego  świata.

W przekazach zdań!

Sekretarz odpowiada  na ważne listy. Analizuje sens słów, waży wypowiedzi, a także informuje o nowych zamiarach m.in. króla, królowej, księżniczek. W zakres obowiązków wdziera się zatem pełna dyplomacja, gdyż to ona wyróżnia to stanowisko na tle innych. Ten  urząd dworski zasługuje  na szczególną uwagę w świecie dość  bogatej literatury o „Damach”,  żyjących głównie  na dworach  oraz roli całego szkieletu czytelnictwa.

Wartość wszystkich wypowiedzi wnika, bowiem w charakter zarządzania ludźmi i państwem.

Bo moda….na słowa….i dworskie obyczaje  - zmienia  wszystkie kraje.

Sylwia Skroś

 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 4347356
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com