• LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM

Tańczyli pogo pod sceną

 VI „Muzykalia Lęborskie"

Tańczyli pogo pod sceną

Gorąco było podczas sobotnich "Muzykaliów Lęborskich" nie tylko z powodu upalnej pogody. Fanów rocka rozgrzały lokalne zespoły grające punk-reggae, metal i hard rocka.

Koncert będący przeglądem lokalnych grup muzycznych i solistów trwał prawie siedem godzin. Wystąpiło dziewięć zespołów, jeden chór, dwoje solistów i jeden instrumentalista. Największy aplauz miała znana nie tylko w powiecie lęborskim grupa The Lirium z Łebienia, która zagrała dla swoich fanów ponad godzinny koncert. Także wcześniejsze występy (Dynamo bez Kabelka, Laleczka Chucky) pobudziły młodzież do tańców (nawet pogo) pod sceną.

– W tym roku z różnych powodów, także zdrowotnych, nie dopisały „dinozaury” lęborskiej sceny muzycznej – mówi Andrzej Radajewski, współorganizator imprezy. – Ale nowym wątkiem pokoleniowym był np. występ 11-latków z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy z werwą zagrali kilka polskich coverów. Najważniejsza w tej imprezie jest możliwość spotkania się w jednym miejscu i wspólnego muzykowania, a także zaprezentowania swoich muzycznych zainteresowań i warsztatu. Na przygotowanie programów poszczególne zespoły poświęciły mnóstwo godzin prób i zmagania się z instrumentami muzycznymi. Myślę, że to też warto podkreślić i docenić.

Organizatorzy przygotowali kilka gadżetów i pamiątek dla każdego uczestnika przeglądu i sponsorów (identyfikator, okolicznościowa koszulka oraz tradycyjna Złota Płyta „Muzykaliów Lęborskich” wręczana tym razem nie zespołowi, lecz wszystkim jego członkom). Złotą Płytę otrzymało też małżeństwo Lucyna i Wojciech Siedlikowie za przygotowanie „Kroniki muzycznej Lęborka po 1945 roku” (książka jest przygotowana do druku).

- Chcielibyśmy, aby „Muzykalia” nie były w przyszłości tylko przeglądem, ale żeby głównie młodzież miała z nich jakiś pożytek –mówi A. Radajewski. – Być może w przyszłym roku uda się zaprosić jakiegoś znanego krytyka muzycznego (w gatunku muzyka rockowa), który udzieli naszym zespołom fachowych i potrzebnych rad dotyczących image`u, sposobu zachowania się na scenie, dynamiki występu - co wyeliminuje błędy. Jest także pomysł, aby zorganizować podczas „Muzykaliów” warsztaty muzyczne z udziałem mistrzów gitary, basu i perkusji. Wszystko zależy jednak od finansów.

Organizatorzy dziękują bardzo za pomoc finansową burmistrzowi Włodzimierzowi Klacie, staroście Ryszardowi Wencie, wójtowi Gminy Nowa Wieś Lęborska Ryszardowi Wittke oraz wszystkim firmom, które włączyły się w organizację imprezy. Podziękowania dla akustyków z firmy AK Prosound za profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie koncertu.

 

Wystąpili:

Lęborski Chór Nauczycielski „Belferek”, Hanna Szczepkowska, Jan Chojnacki, Electric Alchemy i Bez Ograniczeń (MDK Lębork), Łukasz Ulenberg z zespołem, Open Mind (GOK Nowa Wieś Lęborska), Andrzej Radajewski, Dworzec Centralny (SGJ), Mayoness Michała Głodowskiego, Dynamo bez Kabelka, Laleczka Chucky (GOK Nowa Wieś Lęborska) oraz The Lirium z Łebienia.

Organizatorzy:

Społeczny Komitet Organizacyjny: Krzysztof i Cecylia Grzesiakowie (Lęborska Fundacja Kultury), Ryszard Pawłowski, Andrzej Radajewski, Wojciech Siedlik, Henryk Żarski, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” oraz Telewizja Lęborska Bis.

Sponsorzy:

Urząd Miejski w Lęborku, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Nowa Wieś Lęborska.

Trochę historii…

"Muzykalia" wpisały się już do kalendarza kulturalnych imprez w mieście. Ich duchowym patronem jest zmarły w roku 2003 Jurek Pomorski, miejscowy muzyk grający na pianinie i keyboardzie. W założeniach "Muzykalia" mają być różnogatunkową prezentacją lokalnych muzyków, zarówno tych grających na profesjonalnym poziomie, jak i na przykład zespołów, które pracują nad swoim warsztatem muzycznym w garażach czy piwnicach i nie miały okazji zagrać przed miejscową publicznością. Pierwsza edycja "Muzykaliów" pod hasłem "Jurek in memoriam Tryptyk Pomorski" odbyła się w maju 2003 roku przy barze Tamada, następne - w szkole muzycznej, i tak jest do dzisiaj.

W minionych edycjach pojawiły się ciekawe zespoły takie jak m.in.: The Gallows (2004), The Lirium (gwiazda edycji 2005), Kwadrans (2005), Common Sense, Tryptofan i Megality z GOK NWL (2005), Permanence of The Harmony (2006), Laleczka Chucky, Dworzec Centralny (2007).

Andras

Fot. Archiwum UM Lębork

 Autor: Andras

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 6221818
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com