• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

„Niepodległa w fotoplastykonie” – wystawa inna, niż wszystkie

Temat: „Niepodległa w fotoplastykonie” – wystawa inna, niż wszystkie

gdzie:   ul. Staromiejska w Lęborku (od strony al. Wolności)

kiedy:  31.10.2018-14.12.2018

Na deptaku w Lęborku stanął fotoplastykon, w którym oglądać można zdjęcia sprzed 100 lat pokazujące ważne dla odzyskania niepodległości postaci historyczne. Wystawa dostępna będzie do 14 grudnia 24 godziny na dobę!

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Fundacja Koncept Kultura we współpracy z Gminą Lębork  i Miejską Biblioteką Publiczną w Lęborku przygotowały niezwykłą wystawę. W magicznym urządzeniu – fotoplastykonie, prezentowane są archiwalne zdjęcia trójwymiarowe, na których obejrzeć można ludzi tworzących historię Polski sprzed stu lat.

Magia stereoskopu, czyli co to jest fotoplastykon

Fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych.

Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami,  wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu staraliśmy się połączyć tradycję z nowoczesnością, dlatego stworzone przez nas urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.

Co zobaczymy na wystawie

Wystawa podzielona jest na 5 obszarów tematycznych, w każdym od 10-16 zdjęć. Cztery galerie opowiadają o Legionach Polskich – pierwszej polskiej formacji wojskowej, która powstała po 123 latach zaborów. Widzowie mogą poznać historię Legionów zilustrowaną starymi zdjęciami 3D. Poznają genezę powstania Legionów, towarzyszą legionistom na froncie, obserwują ich codzienne trudne żołnierskie życie, tęsknotę za rodziną, ale także młodym legionistom podczas zabaw i gier, które wypełniały czas pomiędzy bitwami.

Dzięki wystawie widzowie dowiedzą się czym były tzw. „blondynki”, które dokuczały legionistom w ziemiankach. Poznają historię ochotników, którzy uciekali z domów i dodawali sobie lat, aby móc walczyć o niepodległą ojczyznę, poznają historię kobiety legionistki.

Wystawę kończy galeria poświęcona ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Wincentowi Witosowi. Wszyscy oni, choć różnili się poglądami, mieli wspólny cel – walkę o niepodległą Polskę i pracę na rzecz jej rozwoju. Wystawa jest hołdem dla wszystkich, dzięki którym świętujemy dzisiaj 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie zapraszamy!  

MBP

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 3906913
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com