• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Jak „Narodowe Czytanie” – wpływa na jakość słów i historyczne tradycje? Oceń akcję!

Na Staromiejskiej!

Wczesny poranek  w Lęborku. W kawiarnianym gwarze słychać sekretne rozmowy. Zapach kawy i kolor deseru -  wróżą delektowanie się specjałami tego zakładu. Cisza. Wyłączność myśli możliwa tylko przy stoliku. Marzenia krążą więc wokół książek. Zapach kartek wnika, bowiem  w miejskie życie.

Przed kawiarnią!

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wykładają na obrusie czerwone i soczyste jabłka, ekipa  promocyjna  z UM ustawia banery. Wielkie zamieszanie wróży – tylko 1 – „Narodowe Czytanie” – 2019!

Wybija godzina 11:00 i akcja ukazuje piękno nowelistycznego świata. Włodarze miasta: Pan Marian Kurzydło – sekretarz, Jaroław Litwin – Przewodniczący RM – zasiadają przy oficjalnym  stoliku,  czytają…a właściwie dość  płynnie prawie recytują fragmenty z książek. Prowadzący to spotkanie -  Jan Kiśluk  - wprowadza lęborczan w klimat  pobrany z innej epoki. Czas przekręca więc wskazówki zegara, gdy język polski oferuje  inny:

-  akcent i zakres słów.

 Mowa Ojców wymieszana z uprawianiem ziemi, czy grą na katarynce  – to wstęp do „Orki”, której inną wizję nakreśla  Burmistrz Miasta  Lęborka – Pan Witold Namyślak, wiceburmistrz – Pani Teresa Ossowska – Szara,  czy Sekretarz Starostwa Powiatowego – Pan Krzysztof Król. Do pomocy włączają się wychowankowie SDŚ, lęborskich szkół ( w tym Powiatowego Centrum Edukacyjnego) i prawie natychmiast  nadają wydarzeniu, które odbywa się w całej Polsce, rangi i mocy – lokalnej przynależności  myślowej  -  zgrabnie uszytej do słów  autorów przedstawianych w wybranych nowelach.

Lębork – czyta!

Centrum naszego miasta, stoliki i przechodnie – to tegoroczne tło. Dźwięki przebijające się przez mikron – to głębia naszej polskiej literatury. To ona zmusza do refleksji, analizy zdań i podróży w czasie. W nawiązaniu do tych klimatów – uczniowie PCE – utożsamiają się z modnymi koronkami, kapeluszami i książkami  - promującymi miejskie, ale  i wiejskie życie.

W Polsce!

Bo cały naród, Prezydent, ale i Burmistrz Miasta Lęborka – Pan Witold Namyślak, otwierają przenośny most do codziennego przyjmowania słów, z płynącymi – tak jak lęborska rzeka – przesłaniami, które literacka historia przybliża do dawnych czasów. Autorzy książek zamyślają się nad dynamiką tekstów. Mieszkańcy podkreślają rolę  czytelnictwa. A budynki, w całej swej potędze,  1000000 raz  wróżą nowe echa  w tym mieście. Bo nie tylko cenne inkunabuły, ale i drukowane księgi, porywają Cię – 6 września  2019 roku – w podróż do świata pełnego nowelistycznych  treści.

„Narodowe Czytanie” – 2019 – to ma sens, gdy ….

Ósma  edycja  Narodowego Czytania od kilku lat odbywa się pod patronatem Prezydenta RP.

Sylwia Skroś

 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 4148908
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com