• LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM

Otwórz „Okno na świat” – Gdańsk- zachwyca ludowością? Wspomnienie.

Im więcej kultury, tym szersze oka?

Od 25 - 27 sierpnia odbywa się w Gdańsku Festiwal Kultur „Okno na świat”, który w ludowy sposób łączy pokolenia i osoby artystycznie uzdolnione. Przy potędze kościelnych murów, klimatycznych wąskich uliczkach, trwa prawdziwa uczta duchowa, z wystawą malarstwa, warsztatami i koncertami. Dlatego…Świat gwałtownie wycisza wyjątkowe emocje, docenia sztukę i wynosi na podium wartości związane z ludzkimi talentami.  A w stylowym kościele pojawia się miejsce na przenikanie kultur: od rytmów zachodnioafrykańskich, jazzu, rocka po utwory nawiązujące do ludowości. Bo kartka z kalendarza wypełnia się licznymi gdańskimi atrakcjami, wymusza brawa i udział w zajęciach artystycznych.

Podczas zwiedzania!

Przy delikatnie podświetlonym kościele, ochronie, obsłudze i turystach – uczestniczysz w warsztatach haftu ukraińskiego, gdzie pani Nataliia uczy układu wstążek, nawiązuje do bogactwa historii, przenika też starożytne trendy, udostępnia specjalistyczne - ukraińskie – książki i wspólnie z grupą warsztatowców – tworzy kwieciste dodatki do ubrań i toreb. A z naszą redakcją buduje fundamenty dla broszek. Okazuje się, że ludowość – spora ilość kolorów, jak i prawdziwe dzieła sztuki – to intersujące lekcje pełne ciekawych opowieści, wymiany zdań z całą grupą osób, nowe kontakty, doświadczenia i oczywiście podtrzymywanie międzynarodowej kultury. Wartość pokazowych prac zasługuje w Gdańsku na fotograficzne stopklatki, które pełne wyrażania gustu, emocji i art. – prezentują mistrzowski kierunek sztuki. Nowości na polskim rynku – to naleciałości z Ukrainy, inność wzornictwa, a także sposób na relaks przy stole wypełnionym: nićmi, wstążkami, igłami i wełenkami. Wielość ornamentów, wykończeń, podpalania końcówek, ręcznego szycia, spójności świata techniczno – artystycznego -  to domena miejsca zamieszkania, przecinania się kultur oraz budowy spójnej wersji zakrzewienia się w palecie barw – nawiązującej do wojny, pokoju i życia w zgodzie z poglądami sztuki.

Warsztaty malarstwa!

W tym samym letnim ogrodzie odbywają się warsztaty malarstwa, które dotyczą wzorów pobieranych od sztuki ludowej – ten rodzaj petrykiwskiego stylu dotyczy ozdób stosowanych na chatach, dekoracjach domowych i zewnętrznych, które oglądasz w Ukrainie. Wielość motywów przenika odmienne światy: m.in. zwierząt, różnych roślin i bogactwa kwiatów. Wartość techniczna tych dzieł sztuki przenika także umiejętności artystki, która od pokazów mody - po naukę w Gdańsku – tworzy wspólnie z nami nowy rodzaj dziedziczenia takich malarskich umiejętności. Technika zdobień ukazuje, więc małe przedmioty, wystroje wnętrz oraz mury – a na kartkach stanowi prace malarskie nadające się do oprawy w stylu folk art. Dlatego…Pani Marta – otwiera koncerty odbywające się w kościele pokazem ludowych masek, silnie wtopionych w klimat kultury konkretnych obszarów i państw, które doceniają sztukę – nowego spojrzenia na kolorową rzeczywistość, a przy okazji ukazują zalety pokazów na scenie i dużej przestrzeni gdańskiego Festiwalu Kultur.

Przy wystawie!

Wielość bodźców gwarantuje spacer po kościele, w którym zwiedzasz wystawę malarstwa – dotyczącą struktury dźwięków. Bo i – sol, Re- Mi – dotyka – Do – gdy poetycka przestrzeń podkreślana przez podświetlenia zastyga na kościelnych ścianach, przebija się intensywnością kolorów i skojarzeń  wartych prezentacji poszczególnych narzędzi muzycznych – czyli instrumentów. W takim wypadku Centrum św. Jana – to prawie umowne muzeum, z chwilami pełnymi nostalgii, wybuchowości dźwięków, sztuką malarską i podróżą do lutni, harfy. Artystka – tworzy obrazy po nauce w białoruskiej ASP, a u nas w Polsce zachwyca odmiennością wizji – tematyką bliską do świata muzycznego i wolnością interpretacji w kościele.

2 koncerty

- przygotowane w Nadbałtyckim Centrum – to spotkanie z ludowością, ale także szarpaniem smyczków, klawiszy, bębnów i innych folklorystycznych odmian jazzu. Podróż po łęczyckich zakątkach otwiera bramę do muzyki przepojonej bogactwem tradycji, ziemi, miejsca wychowania, poznawania aranżacji z nowoczesną formą sztuki. Każda interpretacja to bowiem klucz do polskości, obcowania z ludem, krzewienia wartości z miejsca urodzenia i promocji wielobarwnej interpretacji sztuki połączonej na 1 scenie z ważnymi artystami.

-2 koncert przenika siłę ukraińskiej wojny – „Nazva” – składa się z 2 osób, które mówiąc, grając, śpiewając – nakreślają ramy bliskie galicyjsko – donbaskiej kulturze. Dlatego wszystkie drogi prowadzą Cię do Lwowa, wydanej płyty i kompozycji zawartych w Sigele – Migele.  

Wartość tych artystyczych doznań wzbogacają kolorowe światła, idealne nagłośnienie, miękkie miejsca siedzące i wizje artystów wyróżniających się ludowością, kulturą Ojców i krzewieniem rodzinnych aranżacji.

Zobacz efekt!

Sylwia Skroś

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 6303861
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com