• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Jaka góralska muzyka Zespołu Pieśni i Tańca – Pilsko, taki symbol niedzieli! – paralelizm.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pilsko z Żywca!

Dla dzieci!

Lato w Lęborku, to moc kulturalnych atrakcji. Zespół Pieśni i Tańca Pilsko z Żywca podbija więc serca mieszkańców w lęborskim Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Na zaproszenie proboszcza – ojca Romana Zioły i Zespołu „Frantówka”  (Pani Reginy  Szczupaczyńskiej) -  grono rodowitych górali przygrywa na instrumentach skrzypcowych, bo w   sile i mocy klimatycznych  gór – zdobywa nasze lokalne szczyty. Skoczne  dźwięki  - z dość drapieżnymi motywami -  wnikają teraz w wachlarz repertuaru religijnego, który zachowuje naleciałości regionalne z tej części Polski. Po góralsku, po swojskiej nucie, po przytupach – muzyka rozchodzi się -  w ogromnym i zabytkowym kościele -  w  konkretnych myślach przewodnich św. Franciszka, który uwielbia:

- dzieci , młodzież i piękne kwiaty.

W Sanktuarium!

Prezentacja utworów chrześcijańskich wpasowuje się w rytm  dziecięcej mszy świętej, gdzie oprawę zapewnia Pilsko. Ta innowacja muzyczna spotyka się z licznymi  brawami mieszkańców, którzy porównują góralskie naleciałości z naszymi –  typowo kaszubskimi. Muzyka ludowa – Górali – to celowa kompozycja uroków ich ziemi, cudownych  widoków , krajobrazów, które ofiarowuje Ci Bóg. Z tej perspektywy – ludzkie istnienie – nabiera innego , bo katolickiego spojrzenia i odnosi się do przesłania z  Pisma św.

W zapachu kwiatów!

Kwiaty, trawy, jako symbol gór zachwycają o każdej porze roku. Dodają niewinności, spontaniczności i ludowości. I właśnie na dłonie  ludzi gór – Pani Regina Szczupaczyńska, Pan Andrzej Wenta i o. Roman Zioła – wręczają symboliczne odnośniki kwiatów -  lokalne Anioły  i miejskie – pamiątki. Sens prezentacji muzycznej  przenika ogrom gotyckich murów, które -  w subtelnej nucie regionalnych motywów – unoszą lęborską niedzielę do  …..

Góry i morze – wakacje  w Lęborku.

Zobacz zdjęcia.

Sylwia Skroś

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 4113024
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com