• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Dlaczego słowa mieszkają w bibliotekach? Sprawdź to!

W Gdańsku!

„Joanna Wrycza -Bekier — doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentka filologii polskiej i filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego” – to mój wykładowca na studiach w Gdańsku. Wydała 2 książki dotyczące zasad obowiązujących w Internecie:

- „Galaktyka języka Internetu” i „Webwriting”.

- a także  „Magię słów”.

Książka z biblioteki PCE:

Treści:

Sztuka kreowania treści do książek i Internetu wykształca  - pisarzy. W XXI wieku – to 1 słowo mieści różne specjalności: ekspertów od starych i skrzypiących maszyn do pisania, autorów książek, publikacji w necie,  czy  telefonie. Miłośnicy woluminów, staroci, pachnących kartek papieru, dawnych historii –  stale korzystają z nowych wydań dość popularnych dzieł.

A bibliotekarze przeobrażają się w specjalistów z wyszukanych dziedzin piśmienniczych.

Co  wykonują  w XXI wieku?

- Czytają książkę:

„Magia słów”.

Moja wykładowczyni podaje na tacy 2 wzory literackie, czyli:

- konkrety

Np.

- Wyciągam wolumin z biblioteczki. Czytam. Zdobywam nowe informacje. Wyobrażam sobie świat wirtualny i księgarski. Poszukuję w nim współczesnych rozwiązań literackich.

- abstrakcje

Np.

- W wielkim zmęczeniu wyciągam wieczorem stary wolumin z zabytkowej – drewnianej – biblioteczki. Czytam słowa, które przenoszą mnie do kolebki czytelnictwa. Pogłębiam wiedzę z namiastką spaceru po parku, chowam się za liściastymi drzewami, oddycham świeżym powietrzem, zrywam  suche kwiaty, które wkładam do książki. A literki tańczą na linie życia. Podskakują. 2 światy: ten wirtualny z laptopami, i ten w mroku, czy  zapachu księgarni, to moje miejsce i przeznaczenie  z rolą wysłannika cennych słów. Dlatego poszukuję Web - New – rozwiązań podłączonych do współczesnych zasad literackich. One przenoszą Cię do świata, w którym dominują anielskie dusze, rymy, wiersze, artykuły, newsy i specjalnie wydane książki.

W bibliotece!

- konkret:

Książki – leżą na regałach. Ustawiają się alfabetycznie i według UKD, a potem czekają na czytelnika. Otwierają się na doskonały świat wiedzy.

- abstrakcja:

Mała rzecz  - z kartkami -  oprawiona w skórę,  przeciąga się dość  leniwie na regale bibliotecznym. Zgodnie z zasadami bibliotekoznawstwa wpasowuje się w inne woluminy, ale od A- do Z , według alfabetu i jeszcze cenniejszego UKD. Zamyka karty. Pachnie lawendami. Wie, że za moment przyjedziesz i wypożyczysz ją do domu. A ona odda Ci to, co najpiękniejsze i najdelikatniejsze – słowa o smaku lampy naftowej.

Rola słów!

Słowa pojawiają się w bibliotekach, gdzie pokazują drogę do wiedzy. Jej ścieżki znają studenci, którzy przez kilka h przesiadują w czytelniach i badają nowinki naukowe. Słowa – pochodzą od pierwszych dni narodzin, ukazują pragnienia, prośby i doznania. Życie bez słów ( i książek) – to oglądanie sztucznych kwiatów – bez spacerów po łące.

Sylwia Skroś

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 4531403
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com