• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Chcesz przekroczyć próg boskiej biblioteki, która przyciąga do Montenegro? – pytanie zamknięte.

„Nikt nie jest dob­ry przez przypadek.”

***

Ne­mo est ca­su bo­nus. (łac.) – twierdzi Seneka Młodszy.

Dobry jest zawsze miłośnik książek. Ale woluminy zaprezentowane w wyjątkowej bibliotece, to rzeczywiście gustowna  uczta duchowa, to przyjemność „smakowania” słowa. Kopista obecnie przeobrażony  w copywritera doznaje , bowiem olśnienia przy okrągłym stole.

Gdzie?

- W Budvie.

- Jak?

- Oficjalnie,  przy stylowej  zastawie.

 - Zajmuję więc znaczące miejsce. Podnoszę głowę. I widzę regały. Wysokie drewniane meble zachęcają mnie do wyjęcia z nich książek. Widzę jednak, że dobra  filozofia życia spogląda na mnie  i przypomina wykłady oraz zgrabną  historię bibliotek. Oto mądrość, wiedza, biorą górę nad…..bo efekt końcowy ma przyciągać wszystkich  miłośników specjalistycznych  tekstów.  Konkretne działy przeznaczone dla osób wykształconych podnoszą zatem ich poziom słownictwa, w celu popularyzacji sztuki  i obcowania z wyjątkowymi dziełami. Kolory starych okładek idealnie pasują do nakrycia stołu. Pewnie, dlatego  to na nim ustawiamy szklanki, dzbany, talerze i sztućce. Podjadanie wartościowych zdań – to zatem  danie dania, ale tylko dla osób kochających i ubóstwiających samokształcenie.

***

„Jeżeli nie wiesz do ja­kiego por­tu płyniesz, żaden wiatr nie będzie właściwy” – twierdzi Seneka Młodszy.

Nasz port – to starówka. W jej wysokich murach znajduje się Cytadela. A w niej mądrzy włodarze budują i stylizują – przede wszystkim – bibliotekę. Zastanawiasz się : Dlaczego wiedza posiada dla nich tak wielkie znaczenie? Odpowiedź jest jedna: Świat opiera się na ludziach -  pióra.  Skarbnice wypełnione woluminami świadczą o dorobku narodowym, o wykształceniu społeczeństwa, jego kulturze osobistej, sile zjednywania ludzi, szacunku dla poszczególnych jednostek, ponieważ mądrość otwiera drzwi do potężnych budowli i dyskusji o kreatywnym myśleniu.

- Dotykam dzieł. Ich zapach w bibliotece napawa mnie nadzieją na doznawanie nowych przeżyć. Wiesz, że czas nie ma już znaczenia. Liczy się – wymowne teraz. Tu na tej ziemi, ktoś wykształcony decyduje o roli jaka odgrywa turysta i sile przebicia wybranych książek. A ja delikatnie zamykam tylko moje oczy. Marzę. I czytam…..

***

„Trud­no jest wie­rzyć w cuda” – przypomina Seneka Młodszy.

Sylwia Skroś 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 3906872
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com