• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

UMK I GRANTY NCN - PODSUMOWANIE

Narodowe Centrum Nauki opublikowało statystyki dotyczące grantów przyznanych przez tę instytucję w roku 2017. W zestawieniu uczelni uwzględniającym liczbę wniosków zakwalifikowanych do finansowania Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na piątym miejscu w kraju.

W 2017 r. najwięcej grantów z NCN zdobyli pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika do finansowania zakwalifikowanych zostało 91 wniosków (na łączną kwotę 34 976 000 zł). Wskaźnik sukcesu dla UMK wyniósł 33% (dla Uniwersytetu Jagiellońskiego 37%). Najwięcej grantów pracownicy UMK pozyskali w konkursie Opus (35 zaakceptowanych wniosków na kwotę 22 441 511 zł) oraz Preludium (23 wnioski na kwotę 2 828 846 zł). Narodowe Centrum Nauki w roku 2017 przyjęło do sfinansowania 111 projektów z województwa kujawsko-pomorskiego, co plasuje region na 9. pozycji w kraju.

Najwięcej – 17 grantów zdobyli pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, 16 – pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK, 15 – Wydziału Chemii UMK.

Pełny raport

Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. NCN wspiera badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Budżet NCN w 2018 r. to niemal 1,3 mld zł na finansowanie badań podstawowych. NCN jest koordynatorem programu QuantERA – pierwszego ERA-NET-u zarządzanego przez agencję z kraju znajdującego się wśród tzw. nowych krajów członkowskich UE oraz prestiżowego programu Dioscuri, we współpracy z niemieckim Max Planck Gesellschaft. Centrum jest również operatorem obszaru „Badania” w ramach III. edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy Norweskich) i EOG.                                                                                                            

  Opr. Ewa Walusiak-Bednarek, DzPiI UMK

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 3906930
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com