• LFM Lębork - moda na łyżwy
  LFM Lębork - moda na łyżwy
 • LFM Lębork i wirtualność
  LFM Lębork i wirtualność
 • LFM Lębork - restauracje
  LFM Lębork - restauracje
 • Fakty Młodych Lębork - i smak kawy
  Fakty Młodych Lębork - i smak kawy
 • FM Lębork - w sieci
  FM Lębork - w sieci

  Cyberwizje przyszłości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Rękodzieło i plastyczność

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Sport na śniegu

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Jesienna nostalgia

Rusza konkurs plastyczny "Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam"

 Rusza konkurs plastyczny "Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam"

Rusza kolejna edycja konkursu „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” organizowanego przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. W poprzednich latach dzieci i młodzież szkolna przygotowywała gazetki ścienne o autyzmie, a także uczestniczyła w teście wiedzy o tym zaburzeniu. Rok temu na konkurs plastyczny dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wpłynęło 428 prac z 30 placówek. W roku 2017 do udziału konkursie na plakat zaproszeni zostali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Lęborskiego oraz z gminy Łęczyce i Linia. Termin składania plastycznych prac mija 17 marca 2017r.

- Konkurs plastyczny na plakat ma za zadanie przekazać w środowiskach szkolnych wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu oraz kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska.

Mimo wielu podejmowanych w Polsce działań edukacyjnych sytuacja osób z autyzmem w Polsce jest trudna. Warto tu przedstawić najnowsze wyniki Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu (OSA). Badania przeprowadzone w Polsce w listopadzie 2016 roku wykazały, że osoby z autyzmem rzadziej niż ich rówieśnicy deklarują posiadanie kolegów, koleżanek i przyjaciół. 34% wysokofunkcjonujących osób z autyzmem twierdzi, że nie ma znajomych. Zdaniem rodziców aż 76% osób z autyzmem i współwystępującą niepełnosprawnością intelektualną nie ma kolegów i koleżanek. Aż 90% wysokofunkcjonujących uczniów z autyzmem było nękanych w szkole.

Wiceprezes Stowarzyszenia Emilia Wolska zwraca uwagę, że liczba uczniów ze zdiagnozowanym autyzmem czy Zespołem Aspergera z roku na rok rośnie. Osoby te uczą się w naszych szkołach i przedszkolach. Będąc rodzicami, nauczycielami, terapeutami doskonale wiemy z jakimi problemami borykają się takie osoby, jak trudno im nawiązywać relacje koleżeńskie, jak wiele muszą wkładać wysiłku by funkcjonować w grupie i jak często bywają niezrozumiałe czy izolowane. Dlatego pragniemy, by nasze działania pogłębiły wrażliwość na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi.

Prace plastyczne w formacie do A3 należy składać do 17 marca 2017r. w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku przy ul. Reja 18 lub przekazywać koordynatorom z ramienia „Niebieskiego Skarbu”

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród podczas finału Marszu dla Autyzmu 1 kwietnia 2017 r. ok. godz. 17.30 na placu Pokoju. Wtedy też zaprezentowane zostaną najlepsze prace.

Wszystkie rysunki zgłoszone na konkurs umieszczone zostaną w wirtualnej galerii stronie internetowej www.niebieskiskarb.pl. Planowana jest też wystawa nagrodzonych i wyróżnionych.

Zapraszamy do udziału w konkursie. W załączeniu Regulamin.

Konkurs plastyczny na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” jest elementem realizowanych już po raz czwarty przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” Światowych Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim. 2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim rozpoczynamy w czwartek 30 marca o godz. 18 bezpłatnym seansem w kinie „Fregata” filmu „Życie animowane”.

Okazją do wymiany doświadczeń i poglądów osób zawodowo stykających się z autyzmem będzie Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Konferencja rozpocznie się 31 marca (piątek) o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku. Udział w niej jest bezpłatny. W tym roku program Konferencji uległ rozszerzeniu. Prelegentami będą specjaliści z zakresu terapii zaburzeń autystycznych. Pokażemy też nasze lokalne działania i możliwości pomocy takim osobom. Przed i w trakcie Konferencji kiermasz książek specjalistycznych prowadzić będzie Wydawnictwo HARMONIA. Szczegółowy program Konferencji dostępny będzie na naszej stronie internetowej Stowarzyszenia.  

Sobota 1 kwietnia to lęborski Marsz dla Autyzmu - manifestacja solidarności           z osobami autystycznymi, na którą zapraszamy całe rodziny. Startuje on o g. 17 spod banku Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej. Podczas finału niebieskiego Marszu dla autyzmu nagrodzeni zostaną uczestnicy konkursu plastycznego. Po Marszu o godz. 18 w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła zostanie odprawiona Msza Św.  w intencji osób i rodzin dotkniętych autyzmem.

Agnieszka Pujsza-Pomorska

Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu "Niebieski Skarb"

ul. Krzywoustego 1 pok. 232

84-300 Lębork

www.niebieskiskarb.pl

facebook.com/niebieskiskarb

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 6073996
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com