• LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • LFM Lębork
    LFM Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • Fakty Młodych Lębork
    Fakty Młodych Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • FM Lębork
    FM Lębork
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM
  • LFM
    LFM

Rewia, a może widowisko białoruskie także w Lęborku. Artyści i sztuka wokalna.

W baletowych klimatach!

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu rozpoczynamy w Lęborku od sensownego  wyciszenia. Sekcja baletowa wkracza, bowiem na scenę i wywołuje milion motywów potrzebnych  do czułego  rozrzewnienia. Perfekcyjne wykonanie całego układu choreograficznego wzmacnia odbiór, który, w wersji białoruskiej, przyciąga i zatrzymuje publiczność. W dalszej prezentacji wokaliści umiejętnie przeskakują od języka rosyjskiego -  do polskiego. I tym zjednują sobie mieszkańców Lęborka. Światła oświetlają scenę. Z głośników wydobywają się ostre dźwięki. Aby ponownie wymiksować całość doznań z baletowymi schematami.

W kosmicznych doznaniach!

Inna kultura stawia wszystko na kreatywność, która jest widoczna w nowych formach scenicznych. Do „głosu” dochodzą więc  świecące stroje, srebrno- złote dodatki, a także mistrzowskie popisy na rolkach, gdzie zasłonięte twarze,  ubrane w  specjalne chusty, plastikowe wykończenia, podparte szybkimi i zwinnymi ruchami rąk i nóg, przyciągają miłośników abstrakcyjnych układów.  

Popisy mistrzów!

Wirtuoz gitary elektrycznej  - Jegor Dorożko z Mińska  - wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem, zachwyca wykonaniem znanych i popularnych utworów, a lęborskie uczennice dokładają do tego specjalny układ baletowy. Scena należy do znawców muzyki. Wybitny saksofonista  - Władysław Kalinowski, który zdobył serca publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu,  także w Lęborku wnika w serca i gusta rozbawionej publiczności. Wielki talent przenika z występów białoruskiej  śpiewaczki.  Daria Chmielnickaja, która oprócz wielu przygotowanych utworów, wykonała  przebój „Fairytale”, z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (prezentując Norwegię), odznacza się perfekcjonizmem obycia scenicznego i niesamowitymi umiejętnościami wokalnymi. Jej rozpiętość i giętkość głosowa przywołuje na deski - Pawła Kozicza, który fenomenalnie wykonuje w czasie V edycji przebój „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. I rzeczywiście ta wersja „Dziwnego świata” tradycyjnie zachwyca nową  i zaskakującą interpretacją.  Paweł  w duecie z Darią Chmielnicką wykonuje po raz pierwszy pieśń „Bruksela” autorstwa Igora Jankowskiego, która opowiada sens miłosnego uniesienia i historię  związku lęborskiego kompozytora. Zespół pieśni i tańca „Poleskije Zori” z Pińska (białoruski odpowiednik polskiego zespołu pieśni  i tańca MAZOWSZE) w przepięknych białoruskich strojach wkracza na scenę, aby, podobnie do barwnego ptaka, unosić marzenia o tańcu do gwieździstego  nieba. Lęborskie artystki wspólnie z białoruskimi tworzą prawdziwy Duet taneczny ze Szkoły Tańca FLIC. A najmłodsza gwiazdeczka Pomorza Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty, doskonale odnajduje się w roli towarzyszki wokalnej przygody,  przy znanych i popularnych mistrzach  nowej Białorusi.

Rys historyczny!

Festiwal przybliża także tło historyczne, tego odległego kraju, jego powiązania z polskimi korzeniami, patriotyczne walki narodowościowe oraz zachęca do braterstwa dusz i promocji wszelkich dokonań artystycznych na naszej polskiej ziemi. Wypowiedzi rodziny z Gdyni, która wielokrotnie podróżowała na Białoruś, potwierdza przekonanie o bogactwie turystycznym i przenikaniu się kart wyrwanych z dawnych kronik.  

Organizator imprezy  - Igor Jankowski

Prowadząca – L. Gałaman

Sylwia Skroś

Notka informacyjna:

Krótki opis

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu – cykliczna impreza kulturalna odbywająca się od 2012 roku na Pomorzu (w. pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie), której towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię , kulturę i tradycje ludowe. Festiwale odbywają się raz do roku na przełomie kwietnia i maja i trwają zazwyczaj od 6 do 9 dni. Organizatorzy Festiwalu współpracują z wieloma państwowymi polskimi i białoruskimi instytucjami kultury, samorządami oraz agencjami artystycznymi. Główną ideą Festiwali Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji tej idei stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno-kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Jedną z przyczyn powstania projektu jest  trudna i utrzymująca się w ostatnich latach sytuacja geopolityczna na arenie międzynarodowej, kumulująca napięcia zwłaszcza pomiędzy państwami Europy wschodniej i zachodniej. Dlatego jednym z głównych zadań Festiwalu Kultury Białoruskiej jest ocieplenie stosunków, przełamywanie stereotypów oraz budowanie mostów pojednania. Działania te są możliwe dzięki stosowaniu narzędzi  z zakresu szeroko pojętej sztuki, która    ze swej natury jest apolityczna i stoi ponad podziałami. Głównymi filarami cechującymi wszystkie edycje FKB na Pomorzu jest:  1. wysoki poziom wykonawczy 2. wysoka wartość artystyczna prezentowanych dzieł. Nieprzypadkowo organizatorzy wybrali właśnie teren Pomorza dla przeprowadzenia Festiwali Kultury Białoruskiej, bo właśnie północna część Polski po drugiej wojnie światowej stała się miejscem zamieszkania dla szerokich rzesz ludności kresowej. Pomimo upływu lat, kolejne pokolenia Polaków zamieszkujące te tereny, niezwykle ciepło przyjmują kulturę wschodnią (w tym też białoruską), ponieważ jest im szczególnie bliska i mentalnie związana z pewnego rodzaju wewnętrzną nostalgią. Głównym organizatorem festiwalu jest lęborska Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

Artyści którzy wystąpią w czasie najbliższej VI edycji festiwalu:

  1. Wirtuoz gitary elektrycznej Jegor Dorożko z Mińska wraz ze swoim 6-osobowym rock bandem.
  2. Wybitny saksofonista Władysław Kalinowski, który zdobył serca publiczności w czasie zeszłorocznej V edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu.
  3. Białoruska śpiewaczka Daria Chmielnickaja, która oprócz wielu przygotowanych utworów, wykona przebój „Fairytale”, z którym Białorusin Aleksander Rybak w 2009 roku zwyciężył na Eurowizji (prezentując Norwegię).
  4. Popularny białoruski wokalista Paweł Kozicz, który fenomenalnie wykonał w czasie V edycji przebój „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, który w duecie z Darią Chmielnicką wykona po raz pierwszy pieśń „Bruksela” autorstwa Igora jankowskiego.
  5. Zespół pieśni i tańca „Poleskije Zori” z Pińska (białoruski odpowiednik polskiego zespołu pieśni  i tańca MAZOWSZE) w przepięknych białoruskich strojach.
  6. Duet taneczny ze Szkoły Tańca FLIC w Lęborku.
  7. Najmłodsza gwiazdeczka Pomorza Jaśmina Wenta z Kołobrzegu, wnuczka znanego lęborskiego muzyka Andrzeja Wenty.

Realizacja dźwięku i świateł:  firma ABSound.   Dyrektor firmy ABSound: Arkadiusz Bach.

Scenariusz koncertu i koordynowanie wydarzenia: Igor Jankowski

Patronat medialny: Redaktor naczelny LFM Pani Sylwia Skroś, Telewizja Lębork, Dziennik Bałtycki.

TERMIN FESTIWALU: 20-29 lipca 2018 r.

Patronat honorowy: Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.   Pan Witold Namyślak - Burmistrz Miasta Lęborka.

ORGANIZATORZY: 1) Fundacja UNICUM (założona i kierowana przez Igora Jankowskiego, lęborskiego kompozytora i działacza

muzycznego).                                                                                                    

   2) O. Roman Zioła, kustosz Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła  w Lęborku.

PLAN VI EDYCJI FESTIWALU KULTURY BIAŁORUSKIEJ NA POMORZU.

  1. 20 lipca uroczyste otwarcie VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Placu Pokoju w Lębork. Godz. 20.00. Współorganizatorzy: nabywca - Gmina Miejska Lębork,  ul. Armii Krajowej 14, 84-300 Lębork, odbiorca - Lęborskie Centrum Kultury Fregata, ul. Gdańska 12-13, 84-300 Lębork.
  2. 21 lipca - koncert w Gniewinie pod wierzą widokową o godz. 15.00. Współorganizator: Centrum Kultury, Spotu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie, z siedzibą: ul. Sportowa 1, 84-250 Gniewino.
  3. 22 lipca – koncert w Rumi w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji o 18.00.  Współorganizatorzy: nabywca - Gmina Miejska Rumia, ul. Sobieskiego 7, 84-230 Rumia, odbiorca - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Mickiewicza 49, 84-230 Rumia.
  4. 23 lipca - poznawanie historii Pomorza oraz zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem przez białoruskich artystów.
  5. 24 lipca – koncert w Starogardzie Gdańskim w Starogardzkim Centrum Kultury (budynek kina „Sokół’) o 19.00.  Współorganizator: Starogardzkie Centrum Kultury z siedzibą: al. Jana Pawła II   nr 3, 83-200 Starogard Gdański.
  6. 25 lipca - koncert w Łęczycach.
  7. 26 lipca – koncert w Przyziemiu Karwanu  przy Placu Słowiańskim 1 w Malborku  o 18.00.

Współorganizatorzy: Malborski Centrum Kultury i Edukacji z siedzibą: ul. Armii Krajowej 68, 82-200 Malbork, Malborskie Stowarzyszenie OŚ z siedzibą: ul. Marii Konopnickiej 69D/7, 82-200 Malbork.

  1. 28 lipca – koncert w Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie (Gmina Cewice, ul. Szkolna 1a, 72-130 Maszewo) o 18.00. Współorganizator: Gminne Centrum Kultury w Cewicach z siedzibą:   ul. Węgrzynowicza 16, 84-312 Cewice.
  2. 29 lipca koncert galowy, zamykający VI edycję Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu na dziedzińcu przy Kościele WNMP o 19.00 (ul. 3 Maja 4, 83-330 Żukowo).   Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie ul. Mściwoja 6, 83-330 Żukowo.

 

 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 6277519
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com