• LFM Lębork - moda na dobry szyk
  LFM Lębork - moda na dobry szyk
 • LFM Lębork i znasz trendy
  LFM Lębork i znasz trendy
 • LFM Lębork - fashion
  LFM Lębork - fashion
 • LFM Lębork
  LFM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

 • Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork
 • FM Lębork
  FM Lębork
 • FM Lębork
  FM Lębork

Pamiątkowa tablica dla ks. Szczepana Gracza

Dnia – 2 sierpnia 2014 roku – w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku odbyła się msza św., której  przewodniczył oraz wygłosi kazanie ks. dr Janusz Łuczak SAC, radca prowincjalny księży pallotynów prowincji poznańskiej. Należał do niej  ks. Szczepan Gracz. Warto dodać, że po niedzielnej mszy świętej w kościele św. Jadwigi zostaną złożone kwiaty przed tablicą pamiątkową znajdującą się na zewnątrz kościoła. Nam udało się wykonać zdjęcia tablicy zawieszonej  w Sanktuarium św. Jakuba Ap., którą specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy także  w Faktach.

Informacja o uroczystościach została przekazana przez:

Ryszarda Wentę - Prezesa  oddziału ZK-P w Lęborku  

Weterynarz, który został księdzem – Szczepan Gracz – to Obrońca polskości

- „Z ramienia wojewody pomorskiego Jana Brejskiego został członkiem utworzonego w Toruniu 28 sierpnia 1920 r. Komitetu Pomocy Uchodźcom z terenu plebiscytowego Warmii, Mazur i Powiśla. Był również propagatorem i jednym z założycieli harcerstwa na Pomorzu oraz propagatorem wycieczek na Kaszuby, Warmię i Mazury, których celem były kontakty z miejscową ludnością i krzewienie wśród niej polskości. Z jego zachęty powstały drużyny skautowe w Brodnicy, Chełmnie, Świeciu, Nakle i Grudziądzu. Natomiast w Toruniu po wyzwoleniu, jeszcze przed powstaniem zorganizowanego ruchu przyjaciół harcerstwa, znalazł się w gronie wielu sympatyków i pomocników w pracy drużyn harcerskich. Był także współzałożycielem i członkiem zarządu Związku Filomatów Pomorskich (1922) oraz członkiem założonego 9 maja 1921 r. w Toruniu z inicjatywy dra Teofila Gracjana Zegarskiego Bractwa Pomorskiego – stowarzyszenia Pomorzan, starającego się bronić interesów miejscowej ludności i szerzyć kulturę polską na Pomorzu opierając się na rodzimych wartościach.”

Doktor i kapłan

„W 1936 r. po śmierci żony Pelagii Pruszak-Czapskiej, wstąpił do nowicjatu oo. pallotynów w Sucharach, a następnie Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 (21) lutego 1940 roku. Poświęcił się pracy duszpasterskiej na terenach włączonych do Rzeszy (Łódź, Płock, Włocławek, Gniezno, Poznań). Był także łącznikiem między rodzinami i organizacjami polskimi w Generalnym Gubernatorstwie (m. in. wyrób fałszywych dokumentów i przepustek).

Ścigany przez gestapo, ukrywał się pod nazwiskiem Stefan Grenz jako handlarz bydła. Aresztowany w Łodzi, zginął w więzieniu w Radogoszczy 21 XI 1942. Zwłoki ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Ołtarzewie pod Warszawą. W 1992 r. w kościele św. Jakuba w Lęborku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ks. dr. Szczepanowi Graczowi.

W Toruniu Graczowie mieszkali przy ul. Warszawskiej 10/12. „

Fragment życiorysu -  opracował Kazimierz Przybyszewski 21 listopada 2008,

aktualizowano: 16 grudnia 2013 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 5077358
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com