Na Staromiejskiej!
Wczesny poranek w Lęborku. W kawiarnianym gwarze słychać sekretne rozmowy. Zapach kawy i kolor deseru - wróżą delektowanie się specjałami tego zakładu. Cisza. Wyłączność myśli możliwa tylko przy stoliku. Marzenia krążą, więc wokół książek. Zapach kartek wnika, bowiem w miejskie życie.
Przed kawiarnią!
Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej wykładają na obrusie czerwone i soczyste jabłka, ekipa promocyjna z UM ustawia banery. Wielkie zamieszanie wróży – tylko 1 – „Narodowe Czytanie” – 2019!
Wybija godzina 11:00 i akcja ukazuje piękno nowelistycznego świata. Włodarze miasta: Pan Marian Kurzydło – sekretarz, Jaroław Litwin – Przewodniczący RM – zasiadają przy oficjalnym stoliku, czytają…a właściwie dość płynnie prawie recytują fragmenty z książek. Prowadzący to spotkanie - Jan Kiśluk - wprowadza lęborczan w klimat pobrany z innej epoki. Czas przekręca więc wskazówki zegara, gdy język polski oferuje inny:
- akcent i zakres słów.
Mowa Ojców wymieszana z uprawianiem ziemi, czy grą na katarynce – to wstęp do „Orki”, której inną wizję nakreśla Burmistrz Miasta Lęborka – Pan Witold Namyślak, wiceburmistrz – Pani Teresa Ossowska – Szara, czy Sekretarz Starostwa Powiatowego – Pan Krzysztof Król. Do pomocy włączają się wychowankowie SDŚ, uczniowie z lęborskich szkół (w tym Powiatowego Centrum Edukacyjnego) i prawie natychmiast nadają wydarzeniu, które odbywa się w całej Polsce, rangi i mocy – lokalnej przynależności myślowej - zgrabnie uszytej do słów autorów przedstawianych w wybranych nowelach.
Lębork – czyta!
Centrum naszego miasta, stoliki i przechodnie – to tegoroczne tło. Dźwięki przebijające się przez mikron – to głębia naszej polskiej literatury. To ona zmusza do refleksji, analizy zdań i podróży w czasie. W nawiązaniu do tych klimatów – uczniowie PCE – utożsamiają się z modnymi koronkami, kapeluszami i książkami - promującymi miejskie, ale i wiejskie życie.
W Polsce!
Bo cały naród, Prezydent, ale i Burmistrz Miasta Lęborka – Pan Witold Namyślak, otwierają przenośny most do codziennego przyjmowania słów, z płynącymi – tak jak lęborska rzeka – przesłaniami, które literacka historia przybliża do dawnych czasów. Autorzy książek zamyślają się nad dynamiką tekstów. Mieszkańcy podkreślają rolę czytelnictwa. A budynki, w całej swej potędze, 1000000 raz wróżą nowe echa w tym mieście. Bo nie tylko cenne inkunabuły, ale i drukowane księgi, porywają Cię – 6 września 2019 roku – w podróż do świata pełnego nowelistycznych treści.
„Narodowe Czytanie” – 2019 – to ma sens, gdy ….
Ósma edycja Narodowego Czytania od kilku lat odbywa się pod patronatem Prezydenta RP.
Sylwia Skroś
Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com