• LFM Lębork - moda na dobry szyk
  LFM Lębork - moda na dobry szyk
 • LFM Lębork i znasz trendy
  LFM Lębork i znasz trendy
 • LFM Lębork - fashion
  LFM Lębork - fashion
 • LFM Lębork
  LFM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

 • Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork
 • Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

Dyskusje o oszustwach i innych niebezpieczeństwach?

Policjantki z Lęborka spotkały się z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów oraz o innych niebezpieczeństwach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w domu i na ulicy.

Policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną odpowiedziały na zaproszenie lęborskiego stowarzyszenia EDUQ do spotkania z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie narażone są starsze osoby.

Stowarzyszenie EDUQ, jako partner projektu „Centrum usług Społecznych”, zajmuje się m.in. aktywizacją seniorów w życiu społecznym poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń i warsztatów. Funkcjonariuszki chętnie włączyły się do tego przedsięwzięcia i w miniony piątek w budynku byłego ZWAR-u przeprowadziły z seniorkami rozmowę na temat oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i „na koronawirusa”. Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sieci.

Policjantki przedstawiły sposób działania przestępców, którzy znanymi już powszechnie metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „pracownika gazowni” wciąż oszukują osoby starsze i samotne, wyłudzając od nich pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Zwróciły też uwagę na pojawiające się w ostatnim czasie próby oszustw „na koronawirusa”, gdzie przestępcy podszywając się pod członków rodziny, którzy rzekomo ciężko znoszą przebieg choroby „COVID-19”, proszą o finansową pomoc w kosztownym leczeniu.

Z racji tego, że w obecnych czasach coraz więcej osób robi zakupy online, policjantki wyjaśniły jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami i w jaki sposób nie dopuścić do utraty pieniędzy. Zaznaczyły by przed zawarciem każdej transakcji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, nie klikać w żadne linki, wiadomości i odnośniki niewiadomego pochodzenia i pod żadnym pozorem nie przekazywać danych dostępowych do rachunków bankowych.

Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomości seniorów w zakresie zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać. Policjanci podkreślają jednak, że metody się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze, by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali.

 


 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 5030357
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com