• LFM Lębork - moda na łyżwy
  LFM Lębork - moda na łyżwy
 • LFM Lębork i wirtualność
  LFM Lębork i wirtualność
 • LFM Lębork - restauracje
  LFM Lębork - restauracje
 • Fakty Młodych Lębork - i smak kawy
  Fakty Młodych Lębork - i smak kawy
 • FM Lębork - w sieci
  FM Lębork - w sieci

  Cyberwizje przyszłości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Rękodzieło i plastyczność

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Sport na śniegu

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Jesienna nostalgia

10.531 zł dla "Niebieskiego Skarbu" z podatku 1%

 10.531 zł z 1% dla "Niebieskiego Skarbu"

Znana jest już informacja nt. przekazanych środków z 1% za rok 2015. We wrześniu ub. roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu "Niebieski Skarb" w Lęborku wpisane zostało do rejestru Organizacji Pożytku Publicznego, co pozwoliło zbierać środki z 1% od należnego podatku dochodowego od osób fizycznych. W pierwszym roku zbiórki do organizacji wpłyneła kwota 10.531 zł.

– Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku w pierwszym roku, choć z drugiej strony zrobiliśmy wiele by dotrzeć z informacją o możliwości przekazania 1% na „Niebieski Skarb” do podatników – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes Stowarzyszenia. – Wydrukowaliśmy tysiące ulotek, które  ramach wolontariatu roznieśli do domów na terenie powiatu lęborskiego i poza nim nasi członkowie, a warto dodać, że były to miesiące zimowe. Mieliśmy też plakaty, kampanię w internecie, a przede wszystkim ludzi o wielkim sercu, którzy promowali akcję i przekazali ułamek swojego podatku na naszą organizację.

Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska zauważa, że uzyskana kwota to także wyraz zaufania mieszkańców regionu do działań Stowarzyszenia. – Myślę, że podatnicy docenili nasze działania, które nie ograniczają się tylko do pomocy osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale też wychodzą do opiekunów takich osób czy edukują społeczeństwo.  

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją całość pozyskanych środków zostanie przeznaczona na zajęcia terapeutyczne dzieci z autyzmem. To kontynuacja Programu „Autyzm – nie jesteś sam” dzięki któremu w roku 2015 z pomocą funduszy Marszałka Województwa Pomorskiego 30 dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z powiatu lęborskiego, wejherowskiego i słupskiego objętych zostało terapią psychologiczną, logopedyczną, integracją sensoryczną czy hipoterapią. Łącznie było to 527 godzin różnego rodzaju zajęć. Od września tego roku podopieczni „Niebieskiego Skarbu” mają finansowane zajęcia ze środków Telewizji Polskiej i programu „Reklama Dzieciom”. Po ich wykorzystaniu uruchomione zostaną środki z 1%.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” działa w Lęborku od czerwca 2013 roku. Organizacja prowadzi grupę wsparcia rodziców i opiekunów osób z autyzmem Niebieska Dłoń”, organizuje szkolenia i prelekcje dot. autyzmu, prowadzi też biblioteczkę pism i książek o tym neurologicznym zaburzeniu. Stowarzyszenie regularnie organizuje wycieczki i imprezy integracyjne, oraz dofinansowuje terapię dzieci i młodzieży dotkniętych autyzmem. Prowadzi też działania informacyjne i edukacyjne na czele z kwietniowym Światowym Dniem Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Najnowszą inicjatywą „Niebieskiego Skarbu” są lekcje o autyzmie. Członkowie Stowarzyszenia w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poprowadzą we wrześniu i październiku 45 minutowe lekcje przybliżające dzieciom i młodzieży temat autyzmu.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia na www.niebieskiskarb.pl

[na zdjęciu Zarząd Stowarzenia: Agnieszka Pujsza-Pomorska (prezes), Bożena Domarus, Emilia Wolska, Kinga Krzyżaniak, Urszula Żulpo oraz członek Ewa Bloch i Julek.]

Agnieszka Pujsza-Pomorska  (tel. 608 277 632)

prezes

Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu "Niebieski Skarb"

ul. Krzywoustego 1 84-300 Lębork

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 6074022
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com