• Fakty Młodych Lębork
  Fakty Młodych Lębork

  Eventy, moda, nowości

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Modele i Modelki – ikony piękna

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Tylko z faktami - świat zdobywamy!

 • FM Lębork
  FM Lębork

  Wydarzenia muzyczne, koncerty

Dar stworzenia

 2007-09-26

W kościele św. Jakuba Ap. w Lęborku otwarta została wystawa fotograficzna, pod hasłem „Dar stworzenia”, będąca zwieńczeniem konkursu astronomicznego rozpisanego przez bibliotekę Powiatowego Centrum Edukacyjnego – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lęborku .

Na wystawie przedstawione zostały astrofotografie autorstwa Mateusza Dulińskiego, Sławomira Łukaszuka , Patryka Wichert, a także informacje na temat dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) – Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej budowy świata. Na owe czasy stanowiło ono przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie. Ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku – dodaje Sylwia Skroś organizatorka konkursu i wystawy.

Dlaczego niebo w kościele? Magiczne słowo stało się kluczem do całej wystawy. Organizatorzy uznali , że znakomitą okazją jest połączenie astrofotografii z wnętrzem kościoła. Uczniowie mają w ten sposób możliwość zaprezentowania swoich prac i pomysłów wykraczających poza program nauki w szkole.

Przekonaliśmy się , że lęborska młodzież ma szerokie zainteresowania , a praca w charakterze reporterów wyzwoliła w nich dużą inwencje twórczą i pomysłowość Efektem realizacji projektu szkolnego jest szereg zdjęć wykonanych i obrobionych komputerem, które można oglądać na wystawie.

Liczni uczeni położyli podwaliny pod współczesny obraz świata. Do XVII w. pogląd na budowę świata oparty był na ideach starożytnych filozofów, przede wszystkim Arystotelesa. Panowało przekonanie, że Ziemia jest centrum Wszechświata, a Słońce i planety krążą wokół niej, gwiazdy zaś stanowią rozciągającą się nad planetami sferę stałą.

Dopiero Kopernik formułując teorię heliocentryczną, zburzył panujące poglądy i spowodował, że każdy uczony musiał się o niej wypowiedzieć. My również stworzyliśmy taką możliwość dla młodych ludzi.Współczesna kosmologia jest nauką niezwykłą - składa się z teoretycznych przemyśleń łączonych z faktami obserwacyjnymi i znajduje się na granicy różnych gałęzi wiedzy, od fizyki cząstek elementarnych do zaawansowanej astronomii obserwacyjnej.

Wspólnie z oo. franciszkanami postanowiliśmy w ten nietypowy sposób dotknąć nieba. Centralna idea projektu artystycznego „Bądź jak światło, które wędruje przez noc i po drodze zapala zgasłe gwiazdy.” leży w zjednoczeniu, we wspólnym przedsięwzięciu ludzi o różnych życiorysach, trudniących się różnymi dyscyplinami. Idea ta przesądziła także o wyborze miejsca.

Wystawa służy jedynie ogólnej orientacji i wprowadzeniu do tematu , warto z bliska przyjrzeć się poszczególnym pracom z przestrzennego sąsiedztwa oraz pokrewnych treści astronomii. Fotografie zostały wyeksponowane dzięki uprzejmości o. Piotra Pawlika proboszcza parafii i gwardianina klasztoru oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.

Patronem medialnym wystawy był serwis młodzieżowy "Fakty Młodych" (http://www.fm.lebork.pl) , który od początku trwania konkursu prezentował wszystkie prace.

Użytkowników online:
Wszystkich odwiedzin: 4347347
X

Bądź na bieżąco, polub nas na Facebook.com